JAKÝ KOKOSOVÝ OLEJ JE NEJLEPŠÍ?

JAK POZNAT, KTERÝ KOKOSOVÝ OLEJ JE PRO MĚ NEJVÝHODNĚJŠÍ?

RAFINOVANÝ x NERAFINOVANÝ … PANENSKÝ x EXTRA PANENSKÝ ...  který si vybrat?

LISOVANÝ ZA STUDENA nebo „stlačovaný“ ZA STUDENA? Co to vše znamená a jaký kokosový olej si vybrat abyste z něho vytěžili to nejlepší, co nám kokosový ořech nabízí? Jaký je rozdíl mezi levným kokosovým olejem a tím dražším?

 

1. Chuť a Vůně

Nezapomeňte, že nehledáte piňakoládu. Vůně kokosového oleje je jemná a čistá, jako kdybyste se plně ponořili do čerstvého kokosového ořechu. Pokud ucítíte pražené ořechy, nebo budete cítit trošku spáleniny znamená to, že kokosový olej byl zahřátý nad 45 stupňů. Tím samozřejmě byly zničeny všechny jeho živiny a pravděpodobně obsahuje uhlovodíky, které jsou zdraví škodlivé.

 
 
 
 

2. Metoda extrakce oleje

  • LISOVANÝ ZA STUDENA -> Většina kokosového oleje na trhu je lisována za studena. Jedná se sice o kvalitní zpracování kokosového oleje, ale kokosová dužnina je stlačena a zahřívána na teplotu vyšší než 120 stupňů Celsia. Pro společnosti je to "zlatá střední cesta". Olej si udrží některé enzymy a živiny odolné vyšším teplotám, a zároveň při této teplotě se získá velké množství oleje z jádra. Když je olej lisován za studena, neznamená to, že není zahřátý!

  • EXPELLER LISOVANÝ -> Jedná se o nejlevnější a nejčastější způsob extrakce. V tomto procesu je sušená dužnina kokosového ořechu vystavena vysoké teplotě a tlaku, olej má však potom mnohem nižší kvalitu a také změní barvu. Jsou poškozené či zničené živiny jako mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem a kyselina laurová. K regulaci chuti a pachu se poté často používají chemikálie. Takovému kokosovému oleji bychom se raději vyvarovali.

  • ODSTŘEDĚNÝ -> Jedná se o nejdražší extrakční metodu, která se používá pouze na nerafinovaný kokosový olej. Dužina kokosového ořechu se ve vysoké rychlosti točí ve speciální smyčce, kde se oddělí olej od jádra. I zde je kokosový olej zahříván, a to hlavně díky fyzikálním zákonům. Při takové rychlosti dochází ke tření, čímž vzniká teplo, které sice není nijak velké, ale překračuje přirozenou teplotu kokosu. Tím již dochází k chemickým reakcím, které mění strukturu oleje. Nicméně tento způsob je nejzdravější z výše uvedených.

 

 

3.Rafinovaný proces

Tento proces vám zaručeně řekne hodně o kvalitě produktu. Je dobré tyto procesy znát pro svůj výběr kokosového oleje.

  • RAFINOVANÝ KOKOSOVÝ OLEJ -> Rafinovaný kokosový olej je bělený a bez vůně. Olej se získává ze sušeného kokosového jádra, čili k jeho výrobě se nevyužívají čertsvé kokosové ořechy. Díky tomu olej obsahuje nečistoty, které výrobci odstraní bělěním. Poté se pomocí vysokých teplot odstraní i charakteristická vůně a chuť. Aby výrobci získali co nejvíce oleje ze sušeného jádra, využívají chemická rozpouštědla. A jak takový olej poznám? Na etiketě bývá značka RBD, ta znamená "rafinované, bělené a deodorizované". Další jasný ukazatel je nízká pořizovací cena.

  • NERAFINOVANÝ KOKOSOVÝ OLEJ ->

Pokud byste chtěli kvalitní olej, určitě je vhodné vybírat se štítkem „panenský“, „exstra panenský“ či "čistý". To jsou nerafinované kokosové oleje, které jsou vyráběny z čerstvých kokosových ořechů. Obvykle není kokos vystaven vysokým teplotám.