PROČ OIL PULLING?

Zubní hygiena nebyla vždy taková, jaká je dnes. Tím myslíme s kartáčkem v ruce a zubní pastou. Čištění zubů se stalo významné až ve 20 století. Naši předci opečovávali svůj chrup „taháním oleje“ a nebo žvýkáním dřeva. Vzali větvičku a její konec kousali tak dlouho, až se roztřepila na vlákna, a pak si vytvořeným „kartáčkem“ zuby ometli. 

 

Péče o zuby - oil pulling

"TAHÁNÍ OLEJE" co to je?

"Tahání" oleje v ústech znamená proces detoxikace, který vniká při "žmoulání" oleje v ústech. Olej v ústech sbírá "natáhne" nečistoty a zároveň také bakterie. Tahání oleje je starodávné léčivo, které používá přírodní látky k čištění a detoxikaci zubů a dásní. Má přídavný účinek bělení zubů (navrácení přirozené bělosti) a důkazy dokonce ukazují, že je přínosné pro odstranění škodlivých bakterií!

 

Tento proces se prováděl již tisíce let v indické Ajurvédě. Olej vytáhne toxiny, které jsou známé v ajurvédské medicíně jako "ama". Ve studii o účincích kokosového oleje na gingivitidu související s povlakem měli vědci 60 mužských a ženských dobrovolníků, kteří prováděli pokus s kokosovým olejem po dobu 30 dnů. Kokosový olej obsahuje 45-50% kyseliny laurové, která je známá jako antimikrobiální a jsou prokázané její protizánětlivé účinky.Na konci pokusu došlo k signifikantnímu poklesu plaku a zlepšení perorálního zdraví. Vědci předpokládají, že film vytvořeným olejem na zubech brání plaku a chrání před zánětem dásní.

brilha3

DALŠÍ ÚČINKY

Oil pulling nepečuje pouze o váš zdravý chrup. Během procesu  "tahání" oleje dochází v dutině ústní ke vstřebávání a průniku některých obsažených složek oleje do krve. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které jsou obsaženy v našem kokosovém oleji pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.

 

ZKUSTE TO SAMI

Tahání oleje je snadné a efektivní. Po probuzení, před jakýmkoli čištěním, či požitím tekutin, vložte jednu lžíci kokosového oleje a žmoulejte v ústech 5 - 20 min. Čím déle vydržíte, tím lépe. Je důležité, abyste tímto procesem začali svůj den, jelikož se tím zbavíte všech bakterií v dutině ústní, které se tam přes noc nahromadily. Pokud se nejdříve nasnídáte, tak všechny bakterie "spolknete" spolu se stravou, či tekutinami. Může se zdát, že proces je časově velmi náročný, nicméně jde pouze o zvyk. My vám radíme, že vždy u "žmoulání" něco dělejte, aby čas hezky plynul.

Jakmile skončíte, vyplivněte olej do odpadkového koše a dokončete čištění zubů kartáčkem bez pasty. Doporučuje praktikovat alespoň dvakrát týdně, nicméně nejlepší výsledky dosáhnete denní rutinou, alespoň 2x denně.